Unikátní RES Maraton 2020

3 soutěže v těsném sledu za sebou, 36 soutěžících a z toho 13 juniorů. Samé superlativy na úvod příspěvku o této unikátní akci, kterou zorganizovali modeláři z Heřmanova Městce v čele s Milošem Minaříkem naletišti v Podhořanech. Samozřejmě „velkou zásluhu“ na této akci má i COVID, který způsobil zrušení 2 soutěží a přispěl tak ke vzniku této akce.


„Pořadatelé jsou v neustálém běhu, hned před soutěží vyhořelo zvukové hlášení, odešla tisková hlava na tiskárně, úvodní brífink byl plodný a naši juniors průběžně likvidují letadla a u baru fronta. Maraton dělá čest svému jménu.“ To byl jeden z prvních online komentářů z pohledu pořadatele a byl nanejvýš výstižný. Zvukové hlášení zprovoznil během soboty Tomáš Bartovský, který obětavě přijel do Podhořan a své mluvící hodiny na místě opravil.
Ještě než si na nástupu soutěžících vzal slovo ředitel soutěže, již se tam přítomní „dědové a odrostenci“ zhádali o regulérnosti jednoho z komerčně vyráběných modelů. Dlužno říct, že tito „výtečníci“ byli po ránu skutečně ve formě a tak pokračovali plamenou a nanejvýš nevhodnou diskusí s ředitelem soutěže. Proč nevhodnou? Přítomných 13 juniorů mělo možnost vidět, jak by to na začátku soutěže nemělo vypadat. Doufám, že si z toho nevzali příklad. RESy mají být pohodovým vstupem do světa soutěží jak pro žáky a juniory, tak pro soutěžně nezkušené ostatní modeláře. Divadelní představení soutěživých soutěžících sem nepatří. Sebeovládání je na místě. A pokud někteří z účastníků nemohou udržet na uzdě svého soutěžního ducha, měli by zapřemýšlet a vybrat si pro sebe a své soutěžení náročnější kategorii. Ředitel soutěže dokázal situaci uklidnit a začalo se létat.

A další odsouzeníhodný okamžik v podání „nevychovaných odrostenců“ na sebe nedal dlouho čekat. Postavili se vedle startoviště a začali pokřikovat na malé kluky, že špatně donášejí padáčky od gumicuků. To si nezaslouží komentář. Od druhého kola se ale již vše uklidnilo a závod plynul svým tempem, přerušován pouze pauzami na jídlo. Počasí bylo teplé, slunečné, vítr nebyl zrovna příjemný a stále sílil. Ale jinak pohoda a dobrá nálada. Během dvou dnů se odlétalo cca 380 letů, snědla se hromada steaků, grilovaných klobás, pizzy a výborné svíčkové s knedlíkem. Kolik a čeho se v horkém počasí vypilo nemám představu. Třešničkou na dortu byla sobotní tombola, uspořádaná po vyhlášení vítězů. Maraton se v každém případě pořadatelům povedl a patří jim za to dík. Byl to jedinečný zážitek a jedinečná příležitost pro sběr zkušeností.

RES MARATON PODHOŘANY 2020 FOTODOKUMENTACE

RES MARATON PODHOŘANY 2020 FOTO OD PAVLA BAČINY