Pořadatelské strasti

Dnes na téma startovné. Cituji z emailu od Pavla Bejčka, který vznikl z klubové diskuse po větrné loterii ve Staňkově:

Ahoj,
dost intenzivně se zabývám organizací soutěží….teď momentálně vklady. Naši slovenští bratři mají na soutěž RES vklad 20 éček t.j. 520Kč. Přičemž se lítá bez časoměřičů! Dovezené balené hotové jídlo v ceně – automaticky, tzn. bez možnosti já nechci…U nás mi sere chování některých ke gumicukům, časoměřičům a pořadatelům vůbec + časoměřiči od nás nedostanou ani na benzín.
Za startovné 250 – 300Kč vč. jídla by se oddělilo zrno od plev, polosoutěžící, co si to přijedou trochu zkusit a v jedenáct jedou domů mamině na oběd by odpadli. Zbylo by alespoň trochu pro časoměřiče z větší dálky. Oběd by byl předplacen a hotovo. Čest ptácí! Pavel

Konec citátu.

Před „památnou“ první soutěží RES, která propršela v Jelenicicích, jsem měl krátkou diskusi na obdobné téma s členem předsednictva KLeM SMČR a zkušeným organizátorem v jedné osobě. Vzal jsem si z toho následující:
– Ty(já) jsi pořadatel, ty si určuješ jaký bude vklad a nikdo Ti do toho nemá co kecat.
– Jak výtěžek z vkladu použiješ je také Tvá(pořadatele) věc.
– Děláš a zajišťuješ hromadu věcí kolem soutěže, které něco stojí, žerou čas a není nic nemorálního, když z toho bude nějaký příjem pro pořadatele.
– Předčasný odjezd je nešvar, který je opravdu potřeba minimalizovat. Dotyčný si to asi neuvědomuje, ale opět přidělá problém jen pořadateli.
– Stovku vkladu člověk oželí, ale nad třema či čtyřma už bude přemýšlet.
– Samoměření se mi vůbec nezamlouvá – mám raději nelétající časoměřiče. Určitě je fajn, když jim člověk může dát nějakou korunu na jídlo či benzín.

Takže já s Tvým shrnutím Pavle souhlasím. Já bych byl pro, kdybychom si po soutěži chvilku sedli a poklábolsili. My dva jsme sice pokecali, ale s ostatníma na to nebyl čas. Jenže…když jedeme jedním autem, musíš se přizpůsobit zbytku posádky.

Něco z vlastních organizátorských zkušeností. Od našich seniorských členů jsme se v době, kdy se pustili do létání s historickými modely a jezdili různě po soutěžích, dočkali zdrcující kritiky. Také jsme pořádali soutěž, startovné jsme dali 50 Kč/model. Reakce? „Tak to když jedeme do Lipenců, tak platíme startovné 100Kč za vše a ještě v tom máme kafe a stejk.“ Bohaté zkušenosti máme rovněž ze dvou Mistrovství ČR pro historické modely, které jsme jako klub pořádali. Několikadenní velká akce. Kalkulovali jsme přijmy proti výdajům tak, aby nula od nuly pošla, ale my přitom dokázali kromě všech nákladů zaplatit i časoměřiče. Spousta zařizování kolem, řešení nenadálých problémů(např.den před začátkem nám odmítlo přijet domluvené občerstvení). Reakce? Klucí si stěžujou, že to startovný je zbytečně vysoký…

Ano, všem se nelze zavděčit a někdy se nedá zavděčit téměř nikomu.

2 Replies to “Pořadatelské strasti”

 1. Ahoj Láďo,
  vyprovokoval jsi mě k zamyšlení, díky za to. Jsem v jiné modelářské bublině, takže prosím ber níže napsané s patřičnou rezervou.

  Startovné
  Nesouhlasím s větou: „Ty jsi pořadatel, ty si určuješ jaký bude vklad a nikdo Ti do toho nemá co kecat.“ Startovné určuje „neviditelná ruka trhu“, rovnováha mezi nabídkou (tj. pořadatelem) a poptávkou (tj. soutěžícími). Většina lidí ví, kolik co stojí a dokáže odhadnout, zda za své peníze dostanou odpovídající protihodnotu. Když se jim bude zdát, že ne, tak prostě nepřijedou. Ono je to vyjádřené i v té větě, že (volně cituji) „stovka je OK, tři už jsou moc“.

  Časoměřiči
  Shodou okolností jsem včera otevřel přílohu Modeláře z roku 1989, kde je článek od pana Šaffka o mistrovství USA ve volném letu někdy v roce 1974. S překvapením píše, že neměli časoměřiče, že si měřili navzájem – že si věří!

  Diskusi o časoměřičích (pro elektry) lze nalézt na Stoupáku, byla vášnivá, ale nakonec zvítězilo „samoměření“ na celé čáře. Když dnes přijedu na soutěž s časoměřiči, jsem překvapený, většinou nepříjemně. Samoměření má totiž i výhody:
  – časoměřič zná pravidla a rozumí jim, ne že jen absolvoval desetiminutové školení před zahájením soutěže
  – i právě neletící piloti jsou zatažení do děje, aktivně se účastní celé soutěže, ne jen letů vlastních

  Dále,
  – časoměřič je (většinou) aktivním „soupeřem“, žádný podvod si za roky soutěžení nepamatuji
  – soutěž v pohodě zorganizuje jeden člověk a ještě si při tom i zalétá; ostatně, prvotním důvodem pro samoměření byl právě nedostatek lidí na straně pořadatele.

  Osobně se domnívám, že trend je v tomto neúprosný, nelétající časoměřiči jednou zmizí úplně.

  Díky a hezký den,
  Honza

 2. Zdravím, v Havlíčkově Brodě pořádáme soutěže dlouhá léta a myslím i se slušnými cenami.
  Vklady : žáci/junioři 50,-kč , senioři 150,-kč.
  Občerstvení je ke koupi za lidové ceny a každý si koupí co chce.
  Při 30 lidech dostanou pořadatelé párek a pivo za darmo.
  Zbytek na ceny. Ještě nikdy jsme nevydělali, ale proto to přeci neděláme.
  Oceněny jsou senioři a junioři.
  Myslím ke spokojenosti všem.
  Za LMK H.B Karel Svoboda

Comments are closed.