Klubová soutěž na staňkovském letišti

  2. října t.r. jsme na letišti AK Staňkov uspořádali klubovou soutěž v kategorii RES. Je otázka zda zůstat u retro pojmenování „klubová soutěž“, pamětníci vzpomenou klubové soutěže z dob Svazarmu, kdy se pořádaly tzv. Klubové soutěže jen pro členy pořádajícího klubu, nebo „RES workshop“, protože v našem pojetí jde o vyzkoušení a odlaďení jak modelů, tak pořadatelských činností.
  Důvodů k uspořádání jsme tedy měli hned několik. V první řadě, a o to nám jde především, jde o to se setkat s přáteli a zalétat si ještě před nástupem plískanic. Též vystavení čumáčků posledním paprskům babího léta, kdy už slunce nepálí a dá se tedy koukat do nebe celý den, je  velmi příjemné. Jako pořadatelé si zkoušíme různé varianty průběhu soutěže, tentokrát jsme odlétali 5 základních kol + 2 finále. Došlo na změnu směru startu v průběhu kola, když se vítr se otočil o 180° a  my měli možnost v reálném čase ověřit kolik minut nám trvá převrtání gumicuků, kolik je na to potřeba lidiček a díky tomu víme, že jedna vrtačka na ploše je málo, na ostré soutěži budou tři. A také že hodiny a akustiku v takovém případě nemusíme stěhovat, z opačné strany soutěžní plochy bylo vidět na hodiny a bylo slyšet jak startéra, tak odečítání času. Také jsme si vyškolili nové časoměřiče, jaký je rozdíl, když si časoměření můžou vyzkoušet nanečisto, bez nervů, že někomu svojí neznalostí nebo nezkušeností zkazí soutěžní let a ti již osvědčení nám přijeli pomoct, protože se jim u nás prostě líbí.
Zcela nově jsme vyřešili catering, prostě jsme si hotový oběd objednali v restauraci a jen si pro něj v krabičkách dojeli. Ukázalo se to jako velmi rychlé a vyhovující řešení a klubová soutěž je ideální prostor k takové zkoušce.
  Výhodu takového setkání využili někteří modeláři, kteří doposud v kategorii RES nesoutěžili a do ostrého klání se zdráhali přihlásit, ono je přeci jen rozdíl létat a být na letišti sám a nebo při soutěži z více startovišť. Vždyť si každý vzpomeneme jaké to je mít nervy nezpůsobit někomu škodu nešikovným pilotováním, být připraven včas na start v rundě a zajistit si včas pomocníka, naučit se s tím pomocníkem v průběhu kola spolupracovat, to jde jen na soutěži, nebo na akci, která soutěžní dění dokonale imituje a jen na takové akci se pomocník naučí správně zacházet s gumicukem, aby nedošlo k jeho zbytečnému poškození, nebo blokování startu na sousedním startovišti.
  V sobotu se nás tedy ve Staňkově sešlo 17 a užilo si slunečný teplotně příjemný den, vyzkoušelo své modely v bezvětří, ale i v nárazovém větru kolem 4m/s. Termika se projevovala většinou jako slabounké nulky, i když v druhé polovině dne byly k vidění pořádné komíny.
Přikládáme k nahlédnutí výsledkovku a pár fotek, děkujeme všem za účast a těšíme se na další takové setkání.

PB