Valachy RES, dobrá volba

Soutěž č. 513 Valachy RES – F3L proběhla 9.7.2022 v krásném prostředí  mezi Hostýnsko-Vsetínskou hornatinou a Javorníky na modelářském plácku Janová.  Okolí doporučuji i pro rodinnou návštěvu. Cesta z Heřmanova Městce přes Brno 280km a zpět přes Olomouc 230km. Přijeli jsme už v pátek, ubytovali jsme se v  kempu „U splavu“, v obci Hovězí,  4km od letové plochy.  Odpoledne jsme si zalétali, seznámili jsme se s prostředím i pořadateli.  Ti využili naše doporučení na doplnění rozlosování o náhradníky, přesunout volná místa na konec letových kol a hlavně připravit náhradní gumicuk pro případné opravy.  Den jsme zakončili v Hovězí, kde jsme šli na vyhlášenou pizzu „Hovězí“ a místní palačinky.

Jak už to bývá, někteří přihlášení soutěžící se neodhlásili, neomluvili a rozlosování se muselo přepracovat. Ředitel soutěže Erik Solař vše zvládl vyřešit a v 9:15 jsme startovali. Bylo znát, že pořadatel má zkušenosti z jiných kategorii a organizace celé soutěže probíhala naprosto korektně, bez prostojů a ke spokojenosti všech soutěžících. Výpočetní středisko bylo v dodávce, startér měl přehled a časoměřiči na každém startovišti měřili všem stejným metrem.  Erik se ukázal jako ředitel soutěže na svém místě, stíhal řídit, létat, organizovat i pomáhat se silony. Typický klubák s modelářským srdcem i duší. Velmi se osvědčil náhradní gumicuk, létalo se na údajně velmi dobrých silonech, ale nápor soutěžních letů nevydržely, praskaly jak při vzletu tak při napnutí. Náhradní startoviště vše zachránilo, nebylo nutné letět ani jednu opravu, soutěžící si přešel a bez prostojů opět startoval. Počasí bylo výborné, v pátek sluníčko, vítr 4m/s podle předpovědi, večer hodinu pršelo, stejně i v sobotu okolo šesté ranní. Ale příjezd na letiště byl již slunečný, nádherné mraky, vítr do 0-2m/s a teplota do 23°C. Po dohodě při zahájení soutěže se letělo na šest kol bez finále. Létání bylo klasické, do jedenácti nulky a slabé bublinky, pak silné úzké termiky a neradostné klesáky.  Ve čtvrtém letu jsem letěl max. až na třetí start, předchozí dva lety v klesáku neměly ani jednu minutu.  Soutěže se zúčastnili i dva senioři a jeden junior ze Slovenska. Ve dvě hodiny bylo odlétáno, proběhlo vyhlášení výsledků.

Nejlepší doslali triko, Valašský dukát s umístěním, knihu o letadlech, všichni obdrželi knihu fotek z letadla Nad Valašskem a specifický hrníček s leteckým motivem.  
První soutěž na Valašsku obstála na výbornou a budeme se těšit na další ročníky.

Výsledková listina ke stažení


Informace pro juniory: Nejlepší junior a druhý absolutně, Vojta Kalenda létá rok a půl, pilně trénuje, letos má odlétáno 7x F3L a 3x F5L, a proto nebyl jeho výsledek náhoda. Přelétal i našeho nejlepšího pilota Ondru Chytila, který se umístil na druhém místě, na třetím místě skončil domácí Štěpán Soukup. Všem juniorům v soutěži gratuluji a přeji další úspěchy v létání.

Závěrečná poznámka pro znalé: Vojtovi Zímovi z MKH  byla rozšířena příslušnost na MKHM.

Za MK Heřmanův Městec Miloš Minařík